Новини

Вступу до аспірантури на контракт в цьому році не буде

Міністерство освіти і науки України черговий раз змінило правила для вступників до аспірантури: тепер для вступу необхідно набрати 160 балів з блоку тесту загальної навчальної компетентності у єдиному вступному іспиті, також скасовано можливість вступу на контракт за денною формою. Відповідні зміни оприлюднені у статті МОН на сайті Міністерства.

До 2022 року в аспірантуру вступало 7-8 тисяч осіб щороку. Для порівняння, у 2024 році на ЄВІ для вступу в магістратуру та аспірантуру записалося понад 246 тисяч осіб, з них 91 561 – чоловіки віком 25-60 років, які вже мають ступінь магістра чи спеціаліста.

Зміни здійснюються відповідно до Порядку прийому на навчання для здобуття ступенів бакалавра, магістра, доктора філософії / мистецтва у 2024 році і базуються на Спеціальному Наказі МОН.

Зміни в Порядку прийому на навчання у 2024 році включають:

  • 📌 Збереження ЄВІ для всіх вступників в аспірантуру з новою вагою його компонентів при розрахунку конкурсного балу.
  • 📌 Встановлення мінімальної оцінки в частині ТЗНК на рівні 160 балів.
  • 📌 Можливість неврахування оцінки з іноземної мови в конкурсному балі для вступу в аспірантуру на розсуд закладу.

Спеціальний Наказ МОН передбачає:

  • 📌 Вступ до аспірантури у 2024 році можливий лише на денну форму навчання за державним замовленням.
  • 📌 Збільшення кількості бюджетних місць до 7000.
  • 📌 Контрактна форма залишається для заочної та вечірньої форм, які не передбачають відстрочки від мобілізації.
  • 📌 Поновлення на денній формі дозволяється лише особам, які не є військовозобов’язаними, або іншим категоріям, яким законно дозволено переривати навчання.

МОН зазначає, що освіта не повинна бути засобом уникнення конституційного обов’язку. Навчання в аспірантурі має на меті поглиблювати дослідницькі здобутки та розвивати науковий потенціал української освіти.